AGAT TAŞI ÇUBUK EKONOMİSİNE CAN SUYU OLACAK

Çubuk Agat Taşı İlçe Ekonomisine can suyu olacağa benziyor.

15 Şubat 2015 Pazar 09:34 < EKONOMİ
Agat Taşı Çubuk Ekonomisine Can Suyu Olacak

Dünyada sadece Ankara’nın Çubuk ilçesinde çıkan Çubuk Agat Taşı, görenlerin gözlerine inanamadığı sanat eserlerine dönüşüyor. Dünyada İtalya, Almanya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde işlenerek ev, ofis ve otel dekorasyonlarında kullanılmak üzere vitray yapılan yarı değerli taşlar, işlendiği ülkelere ekonomik girdi sağlayan önemli ihracat kalemlerini oluşturuyor.  

Ankara’nın Çubuk ilçesinde bulunan ve içerisinde bulunan çubuklu çizgiler nedeniyle dünya literatüründe Çubuk Agat Taşı olarak bilinen yarı değerli taştan, görülmeye değer sanat eserleri ortaya çıkarılıyor.


Türkiye’de sadece birkaç yerde işlemeciliği yapılan Çubuk Agat taşı, bugüne kadar çeşitli yollarla yurtdışına çıkarılırken, ülke ekonomisine çok fazla katkı sağlayamadı. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda ekonomik değeri ve istihdama vereceği katkı ortaya çıkartılırken, nerelerde ve nasıl değerlendirileceği de belirlendi.

Çubuk Agat Taşı, Sanat Eserine Dönüşüyor

Türkiye piyasasında metrekaresi 2 bin 500 Euro’ya kadar alıcı bulunan Çubuk Agat Taşından yapılan vitrayların Ankara ve ilçe ekonomisine kazandırılmasını arzulayan Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, ısrarla üzerinde bir çalışma yapılmasını istiyor. İlçe de kurulacak atölye ve fabrikaların üretimleriyle ekonomiye can suyu olacağını düşünen Başkan Acehan, proje ekibine taşın işlenmesi için proje hazırlattırıyor. Çubuk Agat taşı çalıştayının yapılmasının ardından ilçede herkesi heyecanlandıran Çubuk Agat taşı, atölyeler kurulması, işletilmesi ve ortaya çıkarılan sanat eserlerinin yelpazelerinin daha da genişletilmesi bekleniyor. Taşlardan yapılan eserler görenler tarafından büyük ilgi görüyor.

Kaynak: Çubuk Belediyesi
 
3249 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:29
Güneş 08:01
Öğle 12:55
İkindi 15:14
Akşam 17:35
Yatsı 19:01
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 3.8121     EURO 4.5104     IMKB 111099     ALTIN 156,375    
ANKARA
Çubuk'ta Yaşamaktan Memnunmusunuz?