BAŞKAN ACEHAN BİLİNÇLİ İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT ÇEKİYOR

Çubuk Belediyesi, gereksiz ilaç kullanımının önlenmesi için kampanya başlattı.

07 Şubat 2016 Pazar 17:07 < SAĞLIK
Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ilçede bilinçli ilaç kullanılması konusunda kampanya başlattı.

Bilinçsiz antibiyotik kullanmama ve akılcı ilaç kullanımı projesine destek veren Başkan Acehan, proje kapsamında ilçe genelinde bilbordlar ve asılan afişlerle vatandaşları ilaç kullanımı konusunda uyardı.

Çubuk’ta vatandaşların gereksiz ilaç kullanımı konusunda bilinçlenmesi için proje başlatıldı. Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan projede ilçe genelinde el broşürleri, afişler ve bilbordlar hazırlanarak vatandaşlar uyarıldı.

Proje hakkında bilgi veren Başkan Acehan, hazırlanan afişlerin ve bilbordların duyarlılık oluşturacağına dikkat çekti.
Özellikle antibiyotiklerin doğru kullanılmadığında vücutta oluşturduğu zararların telafisinin mümkün olmayacağına işaret eden Başkan Acehan, kendisinin doktor olduğunu hatırlatarak, “Ben birkaç gündür grip olduğum halde ilaç kullanmıyorum. Ne yazık ki bazı insanlar küçük bir rahatsızlıkta dahi antibiyotik kullanmak istiyor. Antibiyotikler bakterilere bağlı olmayan, nezle, grip gibi durumlarda gereksiz kullanılmamalıdır. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler, bir süre sonra vücutta antibiyotik direnci adı verdiğimiz, bir mikroorganizmanın antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilme yeteneği oluşturmasına neden olur. Antibiyotik direnci gelişmiş bakterilerin yol açtığı enfeksiyon, ancak daha toksik ilaçların kullanılmasıyla tedavi edilebilir. Buda Allah korusun ilerde insan vücuduna telafisi mümkün olmayan zararlar verebilir. Antibiyotikler, yapısı, dozu, süresine bağlı olarak akut ya da kronik karaciğer hasarına neden olabilir. Doğal olan, bitkisel olan da her zaman güvenli olan demek değildir. Her zaman tedavi için önemli olan güvenli dozdur. Bunu en iyi doktorunuz bilir. Bize emanet olan bedenimize iyi bakmalıyız ki gençlikte olduğu gibi yaşlılıkta da sağlıklı, dinç ve mutlu bir yaşantımız olsun” diye konuştu.

Duyuru ve afişlerde ilçede yaşayan herkesin sağlığına dikkat etmesi, hekime danışmadan antibiyotik ve benzeri ilaç kullanılmaması gerektiğinin aktarıldığını kaydeden Başkan Acehan, başlatılan projeyle bir duyarlılığın oluşacağına inandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Çubuk Belediyesi
975 defa okundu.
Etiketlerçubuk belediyesi gereksiz ilaç kullanımı için kampanya başlattı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:30
Güneş 07:57
Öğle 13:07
İkindi 15:41
Akşam 18:04
Yatsı 19:26
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7360     EURO 4.6665     IMKB 118604     ALTIN 162,809    
-4°ANKARA
Çubuk'ta Yaşamaktan Memnunmusunuz?