Engince...

Enver Engin 07.06.2010


ENGİNCE      
 

Son birkaç yıldır zorlanan esnaflarımızdan duyduğumuz kılişe cümleler,kriz var işler çok kötü,geçen yıl bundan iyi idi.Artık eski karlar kalmadı.İş güç yok adres belli olsun diye işyerimizi açık tutuyoruz.Bunlara benzer bir sürü şikayet dinliyoruz.

Ama sınırlı sermaye ile ticaret yapan küçük esnafımız ki ilçemizde çoğunluğunu oluşturur.İş akışı ile ilgili bir plan yapmak yerine günlük yaşar ve içgüdüsel hareket eder,ödemelerini son dakikada yada gelecek diye beklediği ama gelmeyen tahsilatlar ile olmadı günlük borç alarak komşu dayanışması ile çözer veya çözemez. Sonra ;şu kadar yıllık esnafım ilk defa çekim yazıldı veya şu ödememi yapamadım der.Ama bir sonraki ödemesi için plan yapıp kaynak yoluna gitmediği için aynı şeyler tekrarlanır.

Esnafımızın durumu üç aşağı beş yukarı budur.Peki ilçemiz ticaret yapmak için ne kadar uygun?Aslında yukarıdaki sorunların bir kısmının cevapları bu sorunun içinde gizli,sabit gelirlilerin büyük kısmı devlet memuru veya çevredeki fabrikalarda işçi olarak çalışıyor.Esnaf gibi sorunlarla mücadele ediyorlar aldıkları maaşları ile geçinmenin zorluğunu yaşıyorlar.Demek ki burada da kaynaklarımız kıt buradan bir fayda yok.

O zaman devlet bize iş versin,çok maaş versin devlet bize kredi versin ,ama sonra geri tahsil etmesin,hatta eski borçlarımıza af çıkarsın yada uzun vadeli taksitlendirme yapsın.

Peki devletimizde bu kaynaklar var mı?

Maalesef bu kaynakta kıt,dolayısı ile aynı sorunlar yıllardır tekrarlanıp duruyor.Ama çözüm için mücadele yetmiyor.Birlik olalım birlikte sorunlara çözüm arayalım diye her meslekteki

İnsanlar konuşuyor veya örgütleniyor ama sonra birbirlerinin kuyusunu kazıyor. Birbirlerini karalıyor,bunu yapanın eğitimli veya eğitimsiz  olması da fark etmiyor.Yok aslında birbirimizden çok farkımız,bizler kendisine güvenmeyen bencil insanlarız. Ama biraz ilerleyen aynı meslekten insanların hakkında olumsuz ne kadar cümle varsa kurarız.

Peki bu şekilde gelişmek ilerlemek iyi imkanlara kavuşmak gelecek nesillere iyi imkanlar bırakmak mümkünmü?  

 

 

 

Bütün bunları özetleyen birfıkra ile bu haftaki yazımızı bitirelim.  

 

 

 

 

Kıyamet günü melekler cehennemi dolaşıyor,heryerde kazanlar kaynıyor hepsinin başında bekleyen birkaç zebani,kazandan çıkanların kafasına vurup geri sokuyor.Ama bir kazanın başında kimse yok,meleklerden biri yanındakine soruyor ; neden, bu kazanın başında kimse yok.

O kazan Türklerin kazanı , ,hiç merak etmeyin birisi kazandan çıkmaya kalkarsa diğerleri ayaklarından çeker…

Haftaya görüşmek dileğiyle…  

 

Enver ENGİN