ÇUBUK KIZ İMAM HATİP LİSESİNDEN BÜYÜK BAŞARI

Türkiyedeki imam hatip liseleri arasında düzenlenen 6. Arapça Yarışmaları Ankara 2. Bölge Seçmeleri'inde Çubuk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 1. oldu.

07 Nisan 2015 Salı 07:49 < EĞİTİM
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin Türkiye’deki imam hatip liseleri arasında düzenlenen 6. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Ankara 2. Bölge seçmeleri Kazan’da yapıldı.

Kazan Fuat Erkmen Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde Kazan Aile Yaşam Merkezi’nde yapılan yarışmalara 14 okuldan 63 öğrenci katıldı. Öğrenciler, seçmelerde bilgi yarışması, Arapça şiir okuma ve Arapça metin canlandırma kategorilerinde ter döktü. Gün boyu süren etkinlikler önceki yarışmalar hakkında bilgileri içeren sinevizyon gösterisiyle başladı. Öğrenciler Arap edebiyatının önde gelen şairlerinin şiirlerinden ezbere örnekler okudu. Metin ve hikaye canlandırma yarışmalarında ise din büyüklerine ait menkıbeler ve sahabenin hayatından kesitler sundular. Salondaki öğrenciler de arkadaşlarına alkışlarla destek oldular.

Yarışmanın jürisini ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Arapça Bölümü öğretim üyeleri yaptı. Bilgi yarışmasında Yenimahalle Demetevler İmam Hatip Lisesi, Arapça şiir okuma dalında Batıkent Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Rabia Kara, Arapça metin canlandırma dalında Çubuk Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Firdevs Çelik birinci oldu. Kategorilerinde birinci olan öğrenciler önce 9 ilin katıldığı Ankara bölgesinde, ardından da 21 Mayıs’ta Kayseri’de yapılacak olan Türkiye finallerinde yarışacaklar. Dereceye giren öğrenciler ise 22 Mayıs tarihinde Kayseri’de yapılacak olan 6. Uluslararası Arapça Yarışmaları’nda ülkemizi temsil edecek.

Dereceye giren öğrenciler, altın ve madalyalarını Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Nezir Gül ve diğer yetkililerin elinden aldılar. Ayrıca dereceye giren okullara Artuklu Üniversitesi’nin kampüs alanında Arapça Yarışmaları Hatıra Ormanı’nda 1 adet ağaç dikili olduğunu gösterir sertifika verildi. Etkinlikler kapsamında Kazan Fuat Erkmen Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan Umutlu Gençlik Grubu’nun hazırladığı ve geliri yetim öğrencilere harcanacak elişi sergisi de açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Nezir Gül, Uluslararası 6. Arapça Yarışmaları’nın bütün Türkiye’de aynı anda eş zamanlı olarak yapıldığını belirterek, "İmam hatip liselerinde bilindiği gibi hem kültür dersleri var hem mesleki dersler var. Hem de İngilizce yabancı dil olarak okutulmakta, ayrıca Arapça da okutulmakta. Arapça haliyle biz Müslümanlar’ın kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’in dili. Kur’an dili olması hasebiyle bizim Arapça’yla elbette özel bir bağımızın olması söz konusu. Bizim medeniyet dilimizdir Arapça. Aynı zamanda tarihi açıdan ve şu anki uluslararası ilişkiler bağlamında da değerlendirdiğimiz zaman biz Ortadoğu ile İslam dünyası ile Afrika’yla ve Arapça konuşan ve sayısı 500 milyondan fazla olan kitle var. Bu kitleyle de bizim ekonomik anlamda siyasi anlamda sosyal anlamda ve kültürel anlamda kurduğumuz pek çok ilişkilerimiz var. tüm bunların altyapısını oluşturması bakımından önemli bir etkinlik" dedi.

Kazan Fuat Erkmen Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Süleyman Yaldır da, sabah bilgi, öğleden sonra ise şiir ve metin canlandırma olmak üzere üç farklı branşta 14 okulun 63 öğrenciyle yarışmalara katıldığını, ev sahibi olarak bu okulları Kazan’da ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Kaynak: SHA
3341 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:30
Güneş 07:57
Öğle 13:07
İkindi 15:41
Akşam 18:04
Yatsı 19:26
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7360     EURO 4.6665     IMKB 118604     ALTIN 162,809    
-4°ANKARA
Çubuk'ta Yaşamaktan Memnunmusunuz?