ÇUBUK'TA ANKARA KEÇİSİ SAYISINI ARTIRMA ÇALIŞMALARI

Çubuk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cengiz Akbayrak, İlçemiz tiftik keçisine uygun ama yetiştirilen tiftik keçisi sayısı çok yetersiz, dedi.

11 Temmuz 2015 Cumartesi 14:19 < KÖYLERİMİZ
Çubuk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cengiz Akbayrak, "İlçemiz tiftik keçisine uygun ama yetiştirilen tiftik keçisi sayısı çok yetersiz. Şu anda bine yakın Ankara keçisi var fakat bu sayının çoğaltılması gerekmektedir" dedi.

Çubuk'un Ankara keçisi yetiştiriciliğine en uygun yer olmasına rağmen birkaç ailenin bu tür keçi yetiştirdiğini söyledi.
İlçemiz tiftik keçisine uygun ama yetiştirilen tiftik keçisi sayısı çok yetersiz. Şu anda bine yakın Ankara keçisi var fakat bu sayının çoğaltılması gerekmektedir" diyen Akbayrak, "Biz kurum olarak bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Sadece Çubuk olarak değil, Bakanlığımız da bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Ankara'nın uygun olan ilçelerinde Ankara keçisi geliştirme projeleri var. Biz, burada bu sayıyı yetersiz görüyoruz. İnşallah yapılan çalışmalarla bu sayıyı artıracağız" ifadelerini kullandı.

Yetiştiricilerin en büyük sorununun çoban bulamamak olduğunun altını çizen Akbayrak, bu nedenle küçükbaş hayvan sayısının azaldığını kaydetti.

Akbayrak, "Sürü eğitimi kursları açıldı ve bu eğitime Bakanlığımızın desteği var ama maalesef çoban bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. İlçemizde yaklaşık 35 bin küçükbaş, 56 bin büyükbaş hayvanımız var ancak çalışacak çoban bulamıyoruz" dedi.

Çubuk'a bağlı Durhasan köyünde Ankara keçisi yetiştiren Hulisi Ayan ise "Ankara keçisinin neslini devam ettirmeye çalışıyoruz. Çocuklar yardıma gelmiyor. Ben yalnız idare etmeye çalışıyorum" ifadesini kullandı.

Çoban bulamadığı için 63 yaşında çobanlık yaptığını anlatan Süleyman Yıldız da "Toplamda 250 davarım var. Çoban bulmak çok zor" diye konuştu.

Kaynak: habeler
1857 defa okundu.
Etiketlerankara keçisi çubuk
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:30
Güneş 07:57
Öğle 13:07
İkindi 15:41
Akşam 18:04
Yatsı 19:26
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7360     EURO 4.6665     IMKB 118604     ALTIN 162,809    
-4°ANKARA
Çubuk'ta Yaşamaktan Memnunmusunuz?