Enver Engin

enverengin@mynet.com 08 Ağustos 2010 Pazar 23:20 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ENGİNCE 2

ENGİNCE
 
Öncelikle elimde olmayan nedenlerle yazılarıma ara verdiğim için özür dilerim.
Bir önceki yazımızda genel bir tahlil yapmıştık. Hatırlarsak insanlarımızın plansız yaşamasından ve günlük hareket etmesinden dolayı maddi ve manevi sıkıntıya düştüklerini ama bunu düzeltmek için hiçbir şey yapmadıklarını ve aynı kısır döngü içinde devam edip gittiklerini hatta bunun farkına varmadıklarını belirtmiştik.
 
Şimdi ise dilimizin döndüğünce çözümlerine bakalım. Yapılması gereken ilk işin gelir ve gider dengesinin sağlanması olmasıdır. Bizler gereksiz yere harcama yaparak sıkıntılarımızı arttırıyoruz. Oysa bir program, dahilinde hareket edersek…
Günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlar yapmalıyız. Bu palanların tutması içinde öncelikle harcamalarımız gelirimizi aşmamalıdır.
 
Kasaya giren her paranın bizim olmadığını bilmemiz lazım. Kasada ki para 100 lira diyelim % 20 karla çalışıyorsak  ; 80 TL mal parası, kira, vergi, işçi, ssk , bağ-kur vs. giderler düşüldükten sonra kalan miktar bizim gerçek kazancımız olacaktır. Bununda toplam paranın % 2 veya % 3 ünü geçemeyeceği aşikardır.
 
Harcamalarımız bu sınırı geçince bizimde kredi kaynaklarına başvurmamız gerekir. Borçlanma giderleri ile yaklaşık % 12 açık vermiş oluruz. Böylece devam edersek bir müddet sonra ya batarız ya da atalarımızdan kalan gayrimenkulleri satarız ki uzun vadede yine batarız.
 
O zaman öncelikle kayıt tutmayı öğrenmeliyiz. Gider ve gelirler karşılıklı olarak yazılır, aradaki fark bize artı veya eksi verir. Ekside isek hemen tedbir almamız gerek. Artıda isek tasarruf etmemiz…
 
Mevsimsel işler yapıyor isek kazancımızı mevsime göre giderlerimizi yıllık hesaplamamız gerekmektedir.
Yetmediği yerde hiç kimsenin sevmediği ama zorunlu olan tasarruf tedbirlerini uygulamamız gerekir.
 
Zaman zaman devletlerin hatta dünyanın uyguladıgı tasarruf tedbirlerinin kendi çapımızda hayata geçirmeliyiz. Atalarımızın dediği gibi ayaklarımızı yorganımıza göre uzatmak yani gerçek tasarruf tedbirleri.
 
Ülkenin birinde hükümet büyük vaatlerle iktidar olmuş.Herkese iş vermek için çeşitli yollar denemiş.Sonra ülkenin çalışmayan madenlerinden birinde hırsızlık olmasın diye bir bekçi atamış,sonra bekçi yazışmaları yapamıyor diye bir memur atamış,sonra onların başına bir şef ve sonra onların başına bir müdür, müdüre sekreter ve şoför…derken çalışmayan maden ocağı çalışanlarının sayısı 22 ye ulaşmış.Bütün işler buna benzer yapıldığı için bir süre sonra ülkede kriz baş göstermiş.Hükümet tasarruf tedbirleri için karar almış.Bu madenle ilgili ne yapalım diye düşünürken ilgili bakan karar vermiş.
“Hemen bekçiyi işten çıkartalım.”
 
BOL KAZANÇLAR …GÖRÜŞMEK ÜZERE…
 
6916 defa okundu.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • wesley sneijder - 02 Şubat 2013 Cumartesi 13:43
  Enver Bey takipteyiz
 • emre bostan - 29 Ekim 2012 Pazartesi 16:17
  muhasebe işi bu demek senin iş politikan anlayışın düşüncen güzel örnek alınacak bir planlama saol enver abi
 • Merve Söğüt - 18 Ağustos 2010 Çarşamba 23:34
  Sonundaki yazı harika olmuş vallahi...
 • Ayşe Özlü - 10 Ağustos 2010 Salı 09:49
  Hakketten öyle olmuyo mu buralarda işler,çok dogru bir hikaye yazmışsınız hocam...
ANKARA ⇓
İmsak 06:30
Güneş 07:57
Öğle 13:07
İkindi 15:41
Akşam 18:04
Yatsı 19:26
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7360     EURO 4.6665     IMKB 118604     ALTIN 162,809    
-4°ANKARA
Çubuk'ta Yaşamaktan Memnunmusunuz?