ÇUBUK ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ ŞİKAYETLERİ

Gün geçmiyor ki, Çubuk Özel Halk Otobüsleri ile ilgili bir sıkıntı, sorun, şikayet yaşanmamış olsun.

14 Ağustos 2015 Cuma 07:03 < YAŞAM
Yer: ÇUBUK
Konu: 487-3 ÇUBUK OTOBÜSLERİ
SORU GÖRÜŞ VE ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN 153 NUMARALI HATTI ARAYINIZ
Gün geçmiyor ki, Çubuk Özel Halk Otobüsleri ile ilgili bir sıkıntı, sorun, şikayet yaşanmamış olsun.

Bazı 487-3 Özel Halk Otobüs işletmecilerinin keyfe keder uygulamaları neticesinde halkımız ve Çubuk Ankara arası günlük bu işkenceye maruz kalan yolcuların tamamına yakını hergün şöför ve muavin ile bir tartışma yaşamaması imkansız gibi.

İlçe halkımızın bizlere ve ilgili birimlere yazdıkları ancak cevap alamadıkları, konuya duyarsız kaldıkları ifade edilmekte.

Bu konuların başında gelen en belirgin sorunlar ise aslında öyle çözülemeyecek sorunlarda değil açıkçası. Çubuklu vatandaşlar ilgisizlik ve duyarsızlıktanda ayrıca şikayetçi.

İsterseniz biraz bu hatta yaşanan sorunlara değinelim.

Bunlardan ilki sizinde katılacağınız gibi kabaca, nezateksiz ve kibirli konuşma tarzları.

Ekmeğinden mi suyundan mı bilinmez ama bu sorun ilk akla gelenlerden en önemlisi olduğunu düşünüyoruz.

Sırasıyla aktarmak gerekirse;

Sabah ve Akşam saatlerinde yolculara bir koyun muamelesi yapılarak üst üste istiflenmesi ve yetersiz sefer sayıları.

Otobüse ilk bindiğiniz andan itibaren şöför ve muavinin komutlarına uymaz iseniz tatsızlıkta çıkabilir doğrusu.

*Arkalı önlü ilerle,
*İlerlesene dayı,
* Abla yanaş,
*Bir adım daha at,
*İnecekler kapılara yanaşsın,
*Nerde inecen,
*İneceksin daha otuyorsun,
*Lak lak yaparak yolcuyu duymaz
"Durağı Geçtik"
*Burda yasak vs gibi kabaca sözler birkaçı.

Sabah Ankara istikametine giderken otobüslerin durak harici ve neredeyse adım adım yolcu almaları akşam indirirken farklı olmaları. Sarayköy'e devam ederken Akyurt ve Sirkeli Otobüslerine kendi tabirleri ile 'ayar' vermeleri, Ostim ve Site çalışan arkadaşlarına ayar vermeleri Kuzey Ankara Toki konutlarına doğru ilerledikleri anda yine keyfe keder yolcu indirme işlemi yapmaları, Gelişte Ulusta Ego, Akyurt, Sirkeli, Kalecik otobüsleri ile başlayıp dışkapıda Hasköy dolmuşlarıyla devam edip havalimanı kavşağı sonrası Çubuk dolmuşları ile tamamlanan yolcu kapma kapışması ile ilçeye nasıl bir giriş yaptığınızı anlayamazsınız.

Bir ellerinde dreksiyon diğer ellerinde telefon önünde giden ve arkasından gelen meslektaşları ile yine aynı şekilde kaba kaba ve seviyesiz konuşmalarıda cabası.

Ego'nun aldığı karar doğrultusunda Kuzey Ankara toki bloklarından aşağı iniş istikametinde Aktepe kavşağında yolcu indirmek yasak yazılı A4 kağıdına yazmış oldukları yazıyı işlerine gelmeyen yani sadece yolcu indirirken uyguladıklarını ters istikamette bunu uygulamadıklarını görürsünüz.

Bu kuralı Hasköy dörtyol kavşağı, Kuzey Ankara Durağı vb duraklarda keyfe keder uyguladıklarına şahit olmanız mümkün.

Birde size dönüp o yazıyı okutmaları yokmu işte tamamlayıcı unsur. İster istemez sizde onlara "ayar" olmaya başlarsınız o anda.

Yolcu içerisinde bunları destekleyen şöför ve muavinin tanıdıklarıda çıkmıyor değil tabiki. Buyur burdan yak. Başlasın curcuna.

Bizler diğer ilçelerimize kıyasla ulaşımda ücrette ve sefer sayılarında şanslı gibi görünsekte aslında hiçte öyle değil.

Saray merkezinde Ego'ya ait otobüslerin değişik güzergahlarda bir kaç hattın çalışıyor olması bile Çubuğun neyi hakettiğinin aslında bir örneği.

Bu gün saat 19: 35'te Kuzey Ankara TOKİ konutları kavşağında Çubuk Halk Otobüsü bekliyorum.

*Birincisi solu kapattı durmadı, *İkinciside Solu Kapattı durmadı,
derken inanın Saat 20:05' te 4. Halk otobüsüne şükür binebildim.

*Sorun duraklardamı?
*Bizdemi?
*Yoksa keyfe keder işletmecilerde ve ilgili sorumlulardamı?

Serzenişlerimizi ilk otobüs muavinine ve şöförüne ileten bizler çoğu kez ikisinin birlikte hınca hınç yolcuya karşılık verdiklerine tanık oluyoruz.

Ama inanın bugün ilk defa anlayışla karşılayan, nazikçe açıklama yapan ve nazikçe beni dinleyen bir ağabeyle karşılaştım. Şöför ise inanın anlayışla karşıladı cevap bile vermedi. 06 CFA 20 plakalı otobüsün şöförü ve muavinine buradan teşekkür etmek istiyorum. Karşılıklı saygı sevgi ve düzgün iletişimin çözemeyeceği aslında hiç bir sorun yok.

Savaşa gidercesine yolculuk yapan Çubuk halkına ve sorunlarına anlayışla kulak verseniz onları dinleseniz empatı kurarak anlayışla durumu açıklama yapsanız sorun zaten ortadan kalkıyor.

Bizler ve sizler elbette sorunlu bir yolculuk yapmayı istemiyoruz. Hiç kimse sabah işine giderken işinde sorunlar yaşamak istemez. Sizlerinde işini zorlaştırsan içinizde barınan sorun yaratan işletmeciler var ise bunu kendi aranızda çözmeniz uyarmanız gerekli aslında. Hiçbirinizin yaşamak istemediği bu sorunlar karşısında gün gelir hesabı verilemeyecek tatsızlıklar ve vakalarda yaşana bilir.

Ekmek önemli olduğu kadar ekmeğine sahip çıkmakta önemli diye düşünüyor sizlerin bu konuda anlayışlı olmalarınızı arzu ediyoruz.

Devam edecek olursak,

Sabah aldıkları yolcuyu aynı aldıkları yerde hatta durakta dahi indirmek bu otobüsleri işleten şahsiyetlerin neden bu kadar zorlarına gider bunuda kimse anlamış değil.

Yolculardada durum aslında bundan farksız değil. Kadınlar hamamına çevirdikleri otobüste muavin ve yolcununda buton sesini ve yolcuların inecek var seslenişlerini duymalarıda aslında imkansız.

Yanındaki yolcuyla konuşuyor olmasada otobüse bindikleri anda çalan telefonlarda çabası.

Karşıdaki arayan kişiye acil bir durum yoksa otobüsteyim inince konuşalım demek bu kadar mı zor. Sanırsınız ki özellikle konuşmak için otobüse biniyorlar.

Bağırarak konuşanımı ararsın, yüksek sesle müzik dinleyenlerimi perşembe pazarı gibi ne ararsan var.

Şikayet etsen bir dert etmesen iki. Cezai yaptırım ve müeyyidelerinde uygulanmadığına herdefasında tanık olmaktayız.

Bakım, tamir işlerini yolda kalınca yaptırma gereği ve isteği yoğunlukta olan bu işletmeciler sayesinde işine, evine, hastaneye geç kalanların sayılarıda inanın çok fazla.

Motor su kaynatır, üç durakta bir durup motora su ekleyenler mi dersin, yağ ekleyenler mi dersin, Klima bozuk çalışmıyor diyenlermi, defransiyel sesinden uçak motorunu andıran sesleri çıkaranlarmı, egzozu konuşturmaya çalışan, hatta tabiri caiz ise anırtanlara, hatta patlak lastikle yola çıkanlara bile tanık olduk.

Bu sorun sadece bizim sorunumuz değil. Elbette sizlerinde sorunları var muhakkakki. Unutmayınız ki aldığınız her yolcu evinize götürdüğünüz, çoluğunuzun çocuğunuzun rızkı.

Kendinizi ve aile fertlerinizi yolcuların yerine koyarak empati kurarak kurallar çerçevesinde ele alırsanız zannediyorumki bu ekmeği daha fazla hak etmiş olacaksınız.

Ego Otobüslerininde durumu aslında bunlardan farksız. İlçe halkına bunları reva gören siyasileri bu yazıya katmak dahi gerekmez.

Çubuk Merkez Mahallelerini yani Atatürk Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Mahallesinde yaşayan bütün vatandaşları kilometrelerce yürüten bu zihniyet d mahallelerede bu zorluğu yalatmaktan galiba haz alıyor.

Dumlupınar, Yenice, Esenboğa, Melikşah, Yazır, İkipınar gibi mahalleler Ankara'dan verilen ego ile biraz şanslı görünsede durum o mahallelerdede farksız. Ankara'ya ulaşım var ilçe merkezine yok.
Siz bu mahallelerin ilçeye gelmesini sağlamamışken Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Okuyacak Öğrencileri ilçe merkezine ne ile taşımayı planlıyorsunuz. TEYYARE İLE Mİ?

Ondan Sonra Çubuğun Önde gelen Akil Esnafı ve Vatandaşları Üniversitenin ilçeye faydası olmayacağının yorumlarını yapmaktan kaçınmaz.

Hayırdır, Bu Topraklar Bizans Toprağımı ?

İlçede Yüzme Havuzu yok ifadelerini kullanan akil vatandaşlar ve başlık atan sosyal medya haber siteleri acaba Melikşah Kapalı Olimpik Yüzme Havuzuyla ilgili ve Melikşah Süleyman Demirel Huzurevinin kapanması ile ilgili kaç haber yaptınız. Sessiz kaldınız çünkü buraları Çubuk ilçesine ya layık görmediniz yada menfaatinize ters geldi. Dumlupınar Mahallesi referandumda ÇUBUK demese idi inanın ÜNİVERSİTENİN ADI DAHİ ÇUBUK ANILMAYACAKTI.

Orda burda siyaset bilimciliği menfi hareketler sergileyeceğinize Üniversitenin kurulduğu alan belli burada ilçe ve büyükşehir olarak hizmetleri artırmaya bakın.

YOKSA ÜNİVERSİTE ELİNİZDEN UÇAR GİDER.

Ilçeye Hizmet veren Ego ve Özel halk otobüs güzergahlarının bu alanlarıda içine alacak şekilde ilçe merkezine giriş yapmalarını sağlarsanız hiçte fena olmaz. Hem burada yaşayan mahalle halkı hemde üniversiteden ilçemize gelecek olanlar bu hizmetlerden tam manası ile faydalanabilir.

Mevcut güzergahlara ek olarak

487-4 olarak Tahtayazı, Toki, İlçe Merkezi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Çankırı Şabanözü yolu, Pembe köşk olarak Ulus, Sıhiye aynı güzergahtan geri dönüşü sağlanmalı.

487-5 olarakta bir hat daha açılması Çubuk, Ankara, Sıhıye, Saray, Dumlupınar, Melikşah Huzurevi ve Yüzme Havuzu, Yazır Mahallesi, İlçe Sanayi Sitesi, Adnan MENDERES Bulvarı İlçe Merkezi olacak şekilde düzenlenmesi daha faydalı ve yararlı olacağı şüphesizdir.

İlgili Kurumların Sorunları Çözmesini, belirli aralıklarla denetim yapılmasını kurallara uymayanlar hakkında işlem yapılmasını arzu ediyor,

İşini layıkı ile yapan bütün otobüs işletmecilerinde buradan teşekkürü bir borç biliriz.

Hergün bu işkenceyi çeken canım Çubuk halkına sabırlar diliyor, Dürüst İşletmecilerimize Kazasız Belasız Hayırlı İşler Diliyoruz.
 
Kaynak: Kuzeyin Sesi Çubuk
6696 defa okundu.
Etiketlerçubuk özel halk otobüsleri şikayet çubuk
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Sibel aydos - 10 Haziran 2017 Cumartesi 15:57
  06GNN94 plakalı çubuk oyobüsünden şikayetçiyim 10 haziran 2017saat18:49 saatlerinde duraktan bebek arabamız olduğu için otobüse binemeyeceğimizi ve üzerine hakaret etti şöför gereğinin yapılmasını rica ediyorum
 • Mehmet Çankaya - 08 Haziran 2017 Perşembe 20:14
  08 Haziran 2017 günü belediyenin internet adresinden otobüs hareket saatine baktım. Saat 22:20 ve 22:40 yazıyordu. Terminale 22:05 de gittim. Hiç bir otobüs yok. 22:30 da ego yanaştı. Şöfor onlar hep geç geliyor dedi. 22:35 de ankaradan gelen özel halk otobüsü geldi. Ona sorduğumuzda saat 22"00 otobüs son dedi. Mağdur olduk. Ya internet te 22:20 ve 22:40 yanlış yada son otobüs 22"00 de. İlgilemeniz dileğiyle
 • MEHMET KILIÇ - 18 Ekim 2016 Salı 18:28
  18.10.2016 kalkış saati 18:30 olan 06CNN84 plakalı araçın söförü beni esenboğa yol kenarından aldı herhangi bir duraktan değil beni üst geçitin orda indirmesini istedim çunkü üst geçitin ordan geçmek zorundayım fakat ağzımıbozmayım kendine o görevi layık gören insan beni üst geçite 150 metre kala bir durakta indirdi.Ben bu halk otobüs soförünün müsteri müsteri alırken bi başka indirirken bi başka davranmasından şikayetciyim madem öyle durakta indirmeyi biliyo müsteri alırken almaya gelince durak farketmiyo ! bu konuda kendisini sözlü veya herhangi bir cezavi işleminiz varsa yardımcı olursanız çok sevinirim teşşürkürler
 • yasin kalender - 18 Aralık 2015 Cuma 07:35
  06 cdc 13 plakalı aracın muavin ve şoföründen şikayetçiyim yolculara çok kaba davranıyorlar biraz üzerine gitseniz ikisi bir olup resmen dövmeye hazır bu ne ya böyle insanlık mi olur bu yüzden artık egoya biniyorum şoför ve muavin hakkında gereğinin yapılmasını rica ediyorum saygilarimla
 • Emre Deligöz - 01 Kasım 2015 Pazar 11:30
  Ben nj 491 plakalı araca saat 14 15 de sefa merket durağından bindim mavine 10 lira verdim paraya verene kadar sıkıntı yoktu parayi verdim ve öğrenci pasomu gösterdim mavin kendi kendine bişeyler söyledi anlamadım ama tavırlı bir şekilde para üstünü bana verdi ben o mavini tekrar görmek istemiyorum o otobüste gereğinin yaparsın arz ediyorum . Yada ceza uygulanmasını istiyorum bu şikayet dikkate alinmazsa Ego genel müdürlüğüne kadar çıkacağım bilgilerinize
 • berkay kaderoglu - 14 Ağustos 2015 Cuma 12:52
  bende otobus işletiyorum ama her yolcu sızın gıbı konusmuyor alsak bı dert asağidakı yolcu da sıkayetcı bızde memnun degılız bu durumdan
ANKARA ⇓
İmsak 06:30
Güneş 07:57
Öğle 13:07
İkindi 15:41
Akşam 18:04
Yatsı 19:26
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7360     EURO 4.6665     IMKB 118604     ALTIN 162,809    
-4°ANKARA
Çubuk'ta Yaşamaktan Memnunmusunuz?