Mustafa SANDIKLI

akyurthaber@hotmail.com 23 Mayıs 2010 Pazar 16:19 DİĞER KÖŞE YAZILARI

KİBRİT ÇÖPÜ'NÜN HİKAYESİ

KİBRİT ÇÖPÜNÜN HİKAYESİ

Ben kibrit çöplerini insanların yaşantılarına benzetirim. Kibrit kutusu insanın yaşadığı toplumu ifade eder bir bakıma. Bazı kibrit çöpleri vardır, bir amaç için yanarlar, kimi bir sigara yakar, kimi bir ocak… Kimi boş yere yanıp tükenir hiçbir işe yaramadan. Kimi ise bir ormanı, bir evi, büyük bir alanı yakar, kül eder kendisiyle birlikte. Kibrit kutusunu açıp baktığınızda hepsi aynı gibi görünse de birbirinden farklı kibrit çöpleri vardır.
 
·        Bazıları yanamayacak kadar incedir. Yakarken kırılır zannedersiniz ama bilir misiniz? En iyi onlar yanar.
·        Bazıları da epeyce kalın… Zannedersiniz ki yanınca yeri göğü yakacak ama yakınca bir bakarsınız foss diye bir ses çıkarır, kendisini bile yakamaz. Sadece ucundaki kimyasal madde alev bile almadan kararır gider.
·        Kimileri eğri büğrüdür ama yine de bir kibrit çöpünden beklenen fonksiyonları eksiksiz yerine getirirler.
·        Her zaman en üstteki kibrit çöpleri ilk önce yanar.
·        Bir büyüğümüzün çok sevdiğim bir lafı vardır. “Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü çıkar, bir kibrit çöpü bir ormanı yakar ” diye.
·        Yanıp bitme hayatın bitmesi gibidir… Ucundan başlar, yavaş yavaş, dibine doğru … Onları şekilleriyle değil, işlevleriyle değerlendirmeliyiz. Neyi yaktığına bakmalıyız.
·        Kibrit kutularının içinde yaşanılan topluma benzetmiştim; ıslak bir kutudaki kibriti istediğin kadar uğraş yakamazsın… Demek ki içinde yaşanılan toplum, insanı istemese de çok etkiler.
·        Bazı kibrit çöpleri aykırı insanları ifade eder… tüm kibrit çöpleri aynı yöne bakarken, onlar tam tersine bakar kutuda. Kutu açıldığında ilk önce onlar göze çarpar ve herkesten önce yanarlar. Ayrılık başa beladır.
·        Bazı kibrit çöpleri birbirine yapışmıştır… Dikkat ederseniz onlarda kafadar insanlar gibidirler… Kafka misali biri yanınca diğeri de yanar.
·        Ama en tehlikelisi kendiyle birlikte kutuyu da yakan kibrit çöpleridir. İçindeki bulundukları toplumu çökertirler.
·        Bazı kibrit çöplerinin ucunda  kimyasal maddesi yoktur. Ne yaparlarsa yapsınlar yanamazlar. Toplumun içerisinde ot gibi yaşar giderler. Toplum nereye, onlar oraya… acaba siz hangi tür kibrit çöpüsünüz hiç merak ettiniz mi
5501 defa okundu.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Abdullah HAKSEVER - 17 Temmuz 2012 Salı 09:22
  Sevgili kardeşim Mustafa başarılarının devamını diliyorum.
 • İsmail DEMİRTAŞ - 07 Haziran 2010 Pazartesi 13:22
  Yeni Sitenizin İlçemize Hayırlı olmasını temenni ediyorum.yolunuz ve ufkunuz açık olsun
 • Ömer Özbey - 06 Haziran 2010 Pazar 17:43
  Tebrikler Mustafa, Hoşgeldin aramıza.Çubuk'ta habercilik sektörü gelişmeye başladı.Bazılarının canını sıksa da, çok seslik çok iyidir. Başarılarının devamını diliyorum.
 • emine yeşilyurt - 02 Haziran 2010 Çarşamba 08:16
  kardeşim gerçekten çok güzel bir benzetme ya harika düşünüp yazmışsın.tşk ederiz bizimle paylaştığın için...
ANKARA ⇓
İmsak 06:30
Güneş 07:57
Öğle 13:07
İkindi 15:41
Akşam 18:04
Yatsı 19:26
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7360     EURO 4.6665     IMKB 118604     ALTIN 162,809    
-4°ANKARA
Çubuk'ta Yaşamaktan Memnunmusunuz?